Te 3 rzeczy pomogą Ci przyspieszyć pisanie testów!

Opublikowane przez Ola Kunysz w dniu

Czy wiesz jak pisać testy szybciej? Możesz iść na kurs szybkiego pisania… możesz też spróbować tych trzech rzeczy:

 

1. Używaj wyłącznie klawiatury.

Jeśli jesteś jak ja, to uczysz się skrótów klawiszowych, a potem coraz częściej sięgasz po mysz i zapominasz większość skrótów… Ostatnio z pomocą przychodzi mi Key Promoter. To wtyczka do IntelliJ, która dba o to, żebym używała więcej klawiatury. To naprawdę działa! Na początku wszystko trwa dwa razy dłużej, ale jak się nabiera wprawy, to tworzenie kodu i refaktoryzacja idą dużo szybciej. No i dla człowieka z boku wygląda to bardziej pro 😉

 

2. Generuj jak najwięcej kodu.


Kiedy generujesz nowy test, IDE wrzuca do niego kilka rzeczy. Możesz w tym pogrzebać i dorzucić swoje. Na przykład given – when – then  albo adnotację @DisplayName. Im więcej kodu jest generowane, tym mniej musisz pisać samodzielnie. Profit! Chyba, że płacą Ci na godziny i chcesz pisać wszystko własnoręcznie, wtedy zignoruj ten punkt… Jeśli nadal to czytasz, to pewnie chcesz zmienić swoją metodę testową, super! W IntelliJ IDEA możesz to zrobić otwierając:

Preferences > Editor > File and Code Templates > Code > JUnit5 Test Metod

(albo inny element)

 

3.  Zaczynaj pisanie testów poza klawiaturą.


Nie wiem jak Ty, ale ja się trochę frustruję, kiedy jestem gotowa na pisanie kodu, a pomysł nie przychodzi. Im dłużej patrzę na pustą klasę testową, tym większą czuję niemoc. Wtedy najlepiej sprawdza się kartka papieru. Zaczynam rysować i wypisywać, co ja tak naprawdę chcę zrobić. Nie musi to być ładne, nikt nie pilnuje poprawności tego, co piszę, więc łatwiej wyrzucać z siebie pomysły. Dopiero, kiedy uzbiera się lista zadań, wracam do klawiatury i materializuję moje scenariusze. Jeśli jeszcze w słuchawkach gra dobra muzyka, implementacja idzie błyskawicznie.

 


Napisałam, że te trzy rzeczy przyspieszą pisanie testów. Tak naprawdę to przyspieszą pisanie kodu w ogóle. Może znasz jakieś inne sztuczki, które pomagają w codziennie programistycznej pracy?