Ludzie Testowania 2020 – jest podium 馃挜

Opublikowane przez Ola Kunysz w dniu

W grudniu odby艂o si臋 g艂osowanie Ludzie Testowania 2020 organizowane przez portal testerzy.pl. Portal zajmuje si臋 szerzeniem wiedzy na temat test贸w automatycznych i innych temat贸w przydatnych w pracy QA. Sama cz臋sto korzystam z ich materia艂贸w kiedy potrzebuj臋 testerskiej perspektywy. Tym wi臋ksza by艂a moja rado艣膰 z powodu tej nominacji, 偶e jestem programistk膮. Zajmuj臋 si臋 g艂贸wnie testami jednostkowymi i integracyjnymi. Nie tylko na tym blogu, ale te偶 na YouTubie, Instagramie i cotygodniowym newsletterze. Moim celem od pocz膮tku prowadzenia Szko艂y Test贸w by艂o zacieranie granic pomi臋dzy testerami i programistami. Za jako艣膰 odpowiadamy wszyscy, mimo, 偶e w troch臋 inny spos贸b. Ta nominacja jest najlepszym dowodem na to, 偶e to si臋 dzieje!

Na pocz膮tku 2020 roku zosta艂am zaproszona do wsp贸艂organizowania konferencji Agile & Automation Days. To konferencja skupiona na tematach zwi膮zanych z jako艣ci膮, a jej prelegenci i publiczno艣膰 to g艂贸wnie testerzy. Jednak organizatorzy uznali, 偶e podzia艂y odchodz膮 do lamusa i trzeba zaanga偶owa膰 wi臋cej programist贸w, 偶eby tematy dyskusji by艂y szersze. Z rado艣ci膮 przyj臋艂am t臋 propozycj臋. Ostatecznie przez sytuacj臋 na 艣wiecie konferencja zosta艂a przekszta艂cona w Agile & Automation Afternoons, gdzie podczas dw贸ch popo艂udniowych spotka艅 聽online mieli艣my okazj臋 pos艂ucha膰 prelekcji z r贸偶nych stron 艣wiata. Mia艂am przyjemno艣膰 zapowiada膰 niekt贸rych prelegent贸w i bra膰 udzia艂 w panelu dyskusyjnym.

Zosta艂am te偶 zaproszona na konferencj臋 No Bullsh*t About Testing, 偶eby podyskutowa膰 z Ma膰kiem Kirkickim o przysz艂o艣ci zawodu testera. Maciek jest testerem z d艂ugoletnim sta偶em, wi臋c by艂a to bardzo ciekawa rozmowa i du偶o si臋 dowiedzia艂am o realiach QA. Dodatkowo ca艂o艣膰 by艂a utrzymana w formie sparingu, kt贸ry prowadzi艂 i podsyca艂 Adam Mat艂acz (kt贸ry r贸wnie偶 jest na podium rankingu). Po raz kolejny mia艂am okazj臋 przekona膰 si臋, jak wiele nas 艂膮czy w zapewnianiu jako艣ci projekt贸w.

Kiedy jeszcze odbywa艂y si臋 spotkania na 偶ywo, wyst膮pi艂am na wroc艂awskim spotkaniu WrotQA. Wiedzia艂am, 偶e nie wszystkie tematy, o kt贸rych m贸wi臋 b臋d膮 przydatne w ich codziennej pracy, jednak bra膰 testerska przyj臋艂a mnie ciep艂o. Ju偶 wtedy widzia艂am, 偶e istnieje du偶a potrzeba na u艣wiadamianie si臋 na wzajem o swoich codziennych wyzwaniach i obowi膮zkach. Bardzo podoba艂o mi si臋, 偶e Robert Podsiad艂y wyst膮pi艂 na konferencji TestFest z prezentacj膮 „Jak to robimy na backendzie”. Pierwszym krokiem do lepszej wsp贸艂pracy jest dialog. Wa偶ne jest poznanie perspektywy tej „drugiej strony”.

Pierwsze miejsce w rankingu Ludzie Testowania zaj臋li Kama i Wojtek Gawro艅scy, kt贸rzy od lat szerz膮 wiedz臋 na r贸偶norodne tematy zwi膮zane z jako艣ci膮. Prowadz膮 projekt LeanQA. Mia艂am przyjemno艣膰 wyst膮pi膰 w ich podca艣cie i rozmawia膰 z Kam膮 o podej艣ciu shift left, TDD i testach w og贸le. Z Kam膮 i Wojtkiem cz臋sto dyskutuj臋 na Instagramie i ogl膮dam cotygodniowe #tozale偶y. Po艂膮czy艂a nas chyba akcja #30devstorries. Mieli艣my si臋 spotka膰 na 艢l膮sku podczas konferencji QualityExcites, niestety 2020 rok zmieni艂 te plany. W tajemnicy powiem Ci, 偶e sama na nich g艂osowa艂am i bardzo si臋 ciesz臋, 偶e to w艂a艣nie oni wygrali 馃檪

Podsumowanie znajdziesz na stronie https://testerzy.pl/news/wydarzenia/ludzie-testowania-2020-wyniki a wszystkich nominowanych na https://testerzy.pl/news/wydarzenia/ludzie-testowania-2020-glosowanie.

Kategorie: Podsumowania